Lokalita Tauplitzalm (1650 – 1965 m) – dietauplitz.com

 

je v podstatě lyžařská vesnice na náhorní plošině bez možnosti pohybu aut. Je dostupná pouze bezplatným skibusem nebo vlastním autem za mýtné (se skipasem se mýtné neplatí). Je to jedna z nejstarších oblastí Rakouska. Tauplitzalm vykazuje neobyčejnou sněhovou jistotu, a to zejména díky vydatnosti srážek v návětří Alp. Samozřejmostí jsou široké sjezdovky a terény na freeride. Cca 60 kilometrů sjezdovek má moderní zasněžovací systém. Tauplitzalm nabízí sjezdovky všech obtížností. 25 km sjezdovek je modrých, 28 km sjezdovek je červených a 8 km sjezdovek je černých. Milovníci pohodové jízdy, děti, ale i zdatnější lyžaři nebo milovníci carvingové jízdy si přijdou na své.

 

Od apartmánového domu Kulmhof jezdí dopoledne svoz, jízdní řád je vyvěšen u vstupu do domu.
Terény na běžky – všechny trasy jsou vhodné pro klasiky i bruslaře. K dispozici je několik okruhů na náhorní plošině. Jednodenní vstupenka stojí 3 eura.
Nástupní stanice lanovky je v Tauplitz, 700 metrů od apartmánového domu v Kulmhof. 

 

Skipas platí pro 5 lyžařských středisek: Tauplitzalm, Loser, Riesneralm, Kaiserau a Planneralm. Sjednocené pod Schneebaerland – http://www.schneebaerenland.com/
Světoznámé středisko Schladming (ski amadé) je jen 30 minut cesty autem.

 

 

V Tauplitz je v uterý a v sobotu možnost večerního sáňkování. Více zde – http://www.grafenwiese.at/

 

[zimní MAPA]

 

V létě lze využít značené turistické stezky různých náročností. Nedaleko jsou jezera Grundlsee, Toplitzsee a Kammersee s možností koupání, vodních sportů nebo plavbou lodí po jezeře. Mezi zajímavé turistické stezky patří také geologické tématické cesty, trasy např. Via Artis. Čistá voda v jezerech láká k rybaření a jelikož jsou podmínky pro chov ryb vynikající, najdete zde nejkrásnější vody pro rybaření ve střední Evropě. Pro milovníky cykloturistiky je připraveno množství tras všech náročnosti.

 

[letní MAPA]

 

Náhorní plošina Tauplitzalm je vhodná pro alergiky. Místní podnebí zaručuje prostředí bez roztočů a plísní. I výskyt pylů je značně omezen. Můžete využít i výborné nabídky na koupi cenově výhodné letní karty Sommerclou card, která vlastníkovi naskýtá možnost využít výběru ze 14 nabízených aktivit a to i vícekrát. Během 3-7 dní (dle zakoupené karty) můžete tyto aktivity využít i vícekrát (koupaliště v Tauplitz, vyhřívané koupaliště v Bad Mitterndorf, rašelinové a termální lázně v Heilbrunnu, lázně v Bad Aussee, zámek Trautenfels, minigolf, výpůjčka lodi na Salzastausee, 4-sedačková lanovka na Tauplitzalm, mýtné na Alpenstrasse, jízda vyhlídkovým vláčkem na Tauplitzalm. Cena karty začíná na 18,- Eur u dítěte a 35,- Eur u dospělého. Kromě toho je možné využít i nabídku na kartu pro celé Štýrsko – Steiermark Card, která umožňuje zdarma navštívit 80 výletních cílů. Platnost karty je od 1.4. do 31.10.Nabízená místa můžete v tomto období navštívit i vícekrát. Cena karty pro dospělého je 69,- Eur a pro dítě ve věku 4-15 let 33,- Eur.

 

V okolí je mnoho cykloturistických i MTB tras.

 

Pro pěší turisty je výběr od nejlehčích a až po nejnáročnější trasy.

 

Tauplitzalm

 

Tauplitzalm je náhorní plošina nad Tauplitz, kam se dá dojet autem (asi 15km, 10€ poplatek za auto) nebo lanovkou přímo z Tauplitz (14€ za zpáteční jízdenku) Po značených stezkách dá obejít 6 nádherných horských jezer. Cesta kolem všech šesti zabere asi 3 hodiny, můžete se kochat nádhernými výhledy i nádhernou přírodou

 

Vrcholy dostupné z Tauplitzalm (časy jsou orientační)
• Velký Tragl (2184 m): 3 hodiny chůze
• Almkogel (2121 m): 3,5 hodiny chůze
• Traweng (1981 m): 1,5 hodiny chůze
• Avalanche Stein (1965 m): 1 hodina chůze
• Hochmölbing (2336 m): 6 hodin chůze

 

[Tipy na výlet]